czwartek, 28 lipca 2016

Tarta z porzeczkami

Szybka tarta z masą z serka mascarpone i udekorowana owocami. W moi przypadku są to porzeczki, ale mogą to być również borówki, maliny, truskawki czy brzoskwinie. Proporcje na formę do tarty o średnicy 23cm.

150 gram czekolady
1 łyżka masła
150 gram herbatników typu Petit Beurre
200 ml śmietanki 30%
250 gram serka mascarpone
1 łyżka cukru pudru
porzeczkiHerbatniki rozkruszyć na mąkę lub drobne kawałki. W rondlu rozpuścić białą czekoladę, można dodać 1 łyżkę mleka przed podgrzaniem. Do rozpuszczonej czekolady dodać masło. Wymieszać z herbatnikami. Formę wyłożyć papierem dopieczenia, wyłożyć masę na formę i wykleić nią całe dno. Pozostawić do ostygnięcia. Jeżeli masa jest bardzo sypka (zależy od rodzaju użytych herbatników) można pokryć powierzchnię plasterkami masła i zapiec w piekarniku rozgrzewającym się do 150C. Wystarczy 5 minut. Całość schłodzić w lodówce przez około godzinę.
Śmietanką 30% ubić na sztywo, pod koniec dodać łyżkę cukru pudru. W osobnej misce rozetrzeć serek mascarpone łyżką. Partiami dodawać ubitą śmietankę. Masę wyłożyć na schłodzony spód. Owoce umyć i odcedzić, wyłożyć na wierzch. Ponownie schłodzić w lodówce i podawać również schłodzone.


marcelina

2 komentarze: