środa, 22 czerwca 2016

Chleb najlepszy

Najlepszy chleb na zakwasie. Może być pieczony w wersji oryginalnej z czosnkiem lub bez czosnku, z dodatkiem słonecznika i w każdym innym wariancie. Długo utrzymuje świeżość i jest niezwykle smaczny. W moim przypadku pieczony na zakwasie żytnim. Proporcje na duży bochenek.

1 łyżka zakwasu
90 gram mąki pszennej typ 500
55 gram wody

370 gram mąki pszennej typ 500
180 gram wody
25 gram oliwy
1 łyżeczka soli
10 gram drożdży
4 łyżki ziaren słonecznika
Zakwas wymieszać z mąką (90g) i wodą (55g). Zostawić zaczyn na 12-16 godzin w przykrytym naczyniu. 
Drożdże można rozpuścić z 1/2 łyżeczki cukru i wodą i pozostawić do wyrośnięcia, ale nie trzeba. Mąkę wymieszać z solą, dodać oliwę, zakwas i drożdże. Wszystko wyrobić na gładką masę i wyrabiać około 5 minut. Masa będzie kleić się do rąk, ale powinna jakoś dać się formować. Misę wysmarować olejem i włożyć ciasto do wyrośnięcia na godzinę. Po tym czasie wyciągnąć ciasto, odgazować, czyli rozpłaszczyć i złożyć kolejno każdy brzeg do środka delikatnie spłaszczając ciasto. Ponownie włożyć do misy i pozostawić na godzinę. Przygotować naczynie do wyrastania ciasta - koszyk lub np. duże naczynie żaroodporne lub misa. Wyłożyć je ściereczką i suto oprószyć mąką każdy cal. Ciasto lekko odgazować i przełożyć do naczynia łączeniem do góry. Posypać słonecznikiem i lekko mokrą ręką docisnąć ziarna, Pozostawić do wyrastania na półtorej godziny.
Nagrzać piekarnik do 200C wraz z blachą, na której będzie pieczony chleb. Przed samym pieczeniem wyłożyć blachę papierem do pieczenia. Przełożyć chleb na dużą drewnianą deskę do krojenia lub łopatę (przyłożyć deskę do naczynia i szybko obrócić do góry nogami, a następnie ściągnąć naczynie i ściereczkę). Zsunąć chleb na nagrzaną blachę i zapiekać 30-40 minut w 200C. Pod koniec można wierzch posmarować wodą. Upieczony chleb postukany od spodu wydaje głuchy odgłos. Ostudzić go na drewnianej desce całkowicie, np. całą noc.marcelina